Wiele osób szuka argumentacji dotyczącej swoich wyborów życiowych. Jednym z nich są nałogi. By jednak faktycznie przekonać się o ich słuszności, warto przeanalizować wnikliwie ich implikacje dla naszego organizmu i życia. Uzyskanie obiektywniej wiedzy daje pole do dyskusji, jak i ostatecznego wyboru ścieżki postępowania zarówno dla zwolenników, jak i przeciwników określonego uzależnienia. Jednym z najbardziej obleganych jest palenie tytoniu. Zatem poniżej kilka ważnych faktów i mitów na ten temat.
Palenie papierosów – fakty i mity
- Palenie papierosów na balkonie nie obciąża konsekwencjami palącego
Jeżeli zastanawiasz się, czy można palić papierosy na balkonie, to odpowiedź brzmi: tak. Nie ma jeszcze powszechnie usankcjonowanego przepisu zakazującego tej czynności.
- Nikotyna zabija
To prawda, lecz powoli. Dlaczego? Ponieważ dawka śmiertelna nikotyny dla organizmu człowieka wynosi ok. 1 – 1,5 mg na 1 kg masy ciała. Ile mg nikotyny ma papieros? To 0,2 – 1 mg. Paląc regularnie systematycznie podtruwamy nasz ustrój doprowadzając do rozwoju różnych ciężkich schorzeń, w wyniku których następuje śmierć.
- W ciąży można palić papierosy
W ciąży nie wolno palić papierosów. Nie tylko z uwagi na ryzyko powikłań przebiegu ciąży, ale również rozwoju ciężkich schorzeń u płodu. Wyjątkiem są wieloletnie nałogowe palaczki, które pod kontrolą lekarza odstawiają nałóg, by uniknąć przykrych objawów zespołu abstynencji. Muszą się jednak z tym bardzo szybko uporać dla dobra dziecka (czas wynosi tu do tygodnia).
- Palenie papierosów przyspiesza stan upojenia alkoholowego
To prawda. Nie jest to jednak powód do zadowolenia. Zmiany w mózgu, jakie są wywołane przez alkohol w połączeniu z nikotyną są nieodwracalne. Ponadto, wielokrotnie bardziej narażamy się na występowanie ciężkich chorób, w tym nowotworów. Czynnikiem odstraszającym powinien być również fakt o wiele mocniejszych objawów kaca.
- Niepalący przebywający wśród palaczy pozostaje zdrowy
To mit. Bierne palenie jest jeszcze groźniejsze od czynnego. Niepalący (w tym dzieci w domach palaczy) są kilkadziesiąt razy bardziej eksponowani na absorbcję tlenku węgla i nikotyny – a co za tym idzie – narażeni na ciężkie choroby, takie jak:
- astma
- udar mózgu
- niedokrwienie mięśnia sercowego
- nowotwory płuc
- inne choroby układu oddechowego
- choroby ucha, nagły zgon, niska masa urodzeniowa, liczne zakażenia oddechowe (w przypadku niemowląt)