zerwij z nałogiem Czas leci

Palenie papierosów a odrzucenie społeczne – jak poczuć się lepiej wśród ludzi

Palenie papierosów a odrzucenie społeczne – jak poczuć się lepiej wśród ludzi

Palenie papierosów stanowi dotychczas jeden z najpopularniejszych nałogów świata. Jednak za sprawą poszerzania wiedzy z zakresu negatywnego – śmiertelnego – oddziaływania dymu tytoniowego, świadomość naszej populacji wzrosła. Światowa Organizacja Zdrowia opracowała wytyczne, które każdy kraj powinien wdrożyć, by zmniejszyć ilość zgonów spowodowanych nikotynizmem.

Poza tym, że nasze Państwo na podejmuje szereg działań antytytoniowych, wchodzi w grę wszechogarniający trend na zdrowy tryb życia. Nie ma w nim miejsca na nałogi, zaś jego zwolennicy nie akceptują spędzania czasu z osobami uzależnionymi. Może to rodzić poczucie odrzucenia oraz inne stany o charakterze depresyjnym. Jak zatem zerwać z uporczywą chęcią sięgnięcia po papierosa i cieszyć się towarzystwem innych osób? Odpowiedź poniżej.

Nikotynizm – trudności życia w społeczeństwie u osób uzależnionych

Biorąc pod uwagę zalecenia WHO, nasz kraj podjął walkę z uzależnieniem od tytoniu, czego przykładem jest ustawa antynikotynowa. Wprowadzono wiele zaostrzeń oraz zakazów, spośród których możemy wyróżnić:

  • zakaz palenia papierosów praktycznie we wszystkich miejscach publicznych typu przystanki, placówki medyczne, place zabaw, placówki edukacyjne, restauracje i dyskoteki, obiekty sportowe, środki komunikacji publicznej
  • zakaz palenia w miejscu pracy
  • wysokie kary za złamanie obowiązujących zakazów – do 500 zł
  • zakaz reklamy wyrobów tytoniowych
  • podwyżki akcyzy papierosów (są o wiele droższe)
  • ostrzeżenia, komunikaty oraz odstraszające fotografie na opakowaniach papierosów

Wszystkie podejmowane przez rząd działania mają na celu znacznie utrudnić sięgnięcie palaczowi po używkę. Nawet pracodawcy zobowiązują podwładnych do podpisywania umów o pracę zawierających notę o zakazie palenia w miejscu pracy.

Kolejną trudnością jest coraz większy brak akceptacji nikotynizmu przez społeczeństwo. Wszystko za sprawą nakierowania na falę zdrowego stylu życia. Pragniemy dłużej żyć, zetem wyzbywamy się toksyn.

Rodzice w trosce o zdrowie swych pociech coraz częściej decydują się na zerwanie z nałogiem, a nawet ograniczają kontakty z palącymi znajomymi.

Nikotynizm – jak rzucić palenie o przestać być samotnym

Rzucenie palenia nie jest proste. Nikotynizm to nałóg – wieloletni nawyk, z którym ciężko rozstać się z dnia na dzień. Palacze poszukują często substytutów lub innych alternatyw palenia, jednak jest to bardzo zgubne. Zamieniamy jeden nałóg na inny, a co więcej podtruwamy się kolejnymi związkami chemicznymi.

Istotne zatem jest, by palacz uświadomił sobie, że źródło jego nawyku tkwi w pobudkach psychicznych. Warto zatem udać się na terapię. Przykładem takowej – sławnej na całym świecie – jest metoda Easyway Allena Carra. Głównym jej filar stanowi „przeprogramowanie” myślenia z powodów, dla których trzeba palenie rzucić na powody, dla których sięga się po używkę i je przepracować. Gdy uda nam się nauczyć radzić z tymi źródłami, wtedy rozwiązanie w postaci papierosa staje się nieprzydatne. W efekcie nałóg znika, zaś uzależniony zyskuje spokój psychiczny i szczęśliwe życie.

Dodaj komentarz