zerwij z nałogiem Czas leci

Papierosy a koronawirus – jak wygląda zależność

Papierosy a koronawirus – jak wygląda zależność

W dobie dzisiejszych czasów ludzkość dosięgają coraz to nowe schorzenia. Jednym z bardzo groźnych, zbierających śmiertelne żniwo jest koronawirus. Udowodniono, iż choroba Sars-Cov2 wywołana właśnie przez niego powoduje śmierć z powodu ciężkiej niewydolności układu oddechowego. By móc sobie poradzić z przykrymi skutkami zarażenia koronawirusem, warto zatem zadbać o płuca. Jak się ma sprawa z żyjącymi na świecie milionami nałogowych palaczy? Odpowiedź poniżej.

Doniesienia naukowe dotyczące odporności układu oddechowego palacza względem koronawirusa

Z biegiem czasu liczba zachorowań wywołanych koronawirusem zaczęła wzrastać. Taki stan rzeczy skłonił naukowców z całego świata do przeprowadzenia badań badających zależność papierosy a koronawirus.

Badania naukowe względem oddziaływania nikotyny na możliwość zarażenia koronawirusem skupiły się wokół części układu oddechowego, która nosi nazwę receptor nikotynowy. Układ oddechowy jest nimi wysłany. To właśnie poprzez te receptory, zwane dalej ACE2 koronawirus może wnikać do organizmu. Francuscy naukowcy (Z. Amour i J. P. Changeux) udowodnili, iż cząsteczki nikotyny przyczepiają się do wspomnianych wcześniej receptorów, a tym samym blokują dostęp do nich cząsteczkom koronawirusa.

Drugie stanowisko przedstawili chińscy naukowcy, a także naukowcy z Wielkiej Brytanii. W odniesieniu do palenia papierosów o ekspozycji płuc na szkodliwe działanie dymu tytoniowego dowiedziono, iż w przypadku zarażenia się chorobą Sars-Cov2, chory narażony jest na ciężki jej przebieg, a nawet śmierć dwukrotnie bardziej.

covid a papierosy

Palenie papierosów a COVID – wnioski

Otrzymane badania naukowe skłaniają do wysnucia następujących wniosków odnośnie palenia papierosów:

  • nikotyna zmniejsza aktywność receptorów nikotynowych (może to powodować mniejsze prawdopodobieństwo zarażenia się koronawirusem)
  • dym tytoniowy zwiększa aktywność receptorów nikotynowych (może to być przyczyną ciężkiego przebiegu choroby Sars-Cov2, a nawet potęgować ryzyko śmierci)

Z powyższych danych można wnioskować, iż nałogowe palenie papierosów tylko przyspiesza nieprzyjemne skutki choroby Sars-Cov2. By łagodnie przejść infekcję, płuca muszą być zdrowe, co nie jest możliwe w przypadku ich wieloletniej ekspozycji na szkodliwy dym tytoniowy. Jeżeli chodzi o nikotynę, to można ją stosować prewencyjnie, jednak nie w postaci papierosów. Na rynku dostępnych jest wiele nikotynowych produktów, za pomocą których można wspierać receptory nikotynowe, np. plastry, pastylki lub gumy.

Dodaj komentarz