PORADY NA POCZĄTEK

Pomyśl o sobie

Pamiętaj, że uzależnienie od nikotyny jest chorobą wymagającą leczenia. Zawsze możesz zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Za i przeciw

Wypisz wszystkie powody za i przeciw paleniu. Zwróć uwagę na korzyści swoje oraz całej rodziny. Czy Twoje palenie nie przeszkadza Twoim bliskim? Sprawdź które argumenty przeważają i podejmij właściwą decyzję.

Zrób sobie prezent

Odłożone pieniądze zainwestuj w wakacje lub zrób prezent najbliższym. Czy nie jest to lepsze niż puszczanie z dymem każdej złotówki? Wykorzystaj kalkulator palacza do sprawdzenia ile rocznie wydajesz na papierosy.

Bądź poinformowany

Sprawdź co znajduje się w składzie papierosów i dymu tytoniowego oraz ilość substancji smolistych. Czy warto się truć?

Sport

Wyjdź na spacer, wskocz na rower, zacznij biegać. Pomoże Ci to uporać się ze stresem oraz nerwami spowodowanymi rzucaniem palenia.

Porozmawiaj z rodziną

Powiedz swoim bliskim i znajomym, że rzucasz palenie- poproś, aby nie częstowali Cię papierosem jeśli palą.

Myśl pozytywnie

Powiedz sobie: „dam radę!” i trwaj w tym postanowieniu, przecież masz silną wolę i stać Cię na to. Próbuj bo warto przecież.

Zaoszczędź

Kup skarbonkę i wrzucaj do niej pieniądze, które chciałeś wydać na papierosy. Po miesiącu sprawdź ile udało Ci się zaoszczędzić. Mało? Pomnóż to przez liczbę miesięcy oraz lata palenia. Czy teraz widzisz różnicę?

Unikaj pokus

Pamiętaj, że inne używki typu kawa lub alkohol również wspomagają chęć zapalenia. Czy wyobrażasz sobie poranek bez kawy i papierosa? Od dzisiaj spróbuj to zmienić. Pamiętaj również, że alkohol osłabia silną wolę

Wyznacz datę rzucania

Wyznacz sobie konkretną datę rzucania palenia. Najlepiej, aby był to dzień przypadający w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Może to być dzisiaj!

Pozbądź się papierosów

Pozbądź się wszystkich papierosów, które jeszcze posiadasz, popielniczek i innych rzeczy które bezpośrednio kojarzą Ci się z paleniem.

Ustal swoje małe cele

Ustal swoje małe cele np. nie będę palił przez 24 godziny i wymyśl dla siebie nagrodę za osiągnięcie celu.

Co najbardziej pomaga rzucić palenie...?
Tylko silna wola
Środki farmakologiczne
Pomoc lekarza
Wsparcie rodziny
Elektrowstrząsy