JAK PALENIE WPŁYWA NA CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA ?

Czynniki towarzyszące nałogowi palenia tytoniu palacze odczuwają w wielu aspektach swojego codziennego życia. Powszechnie wiadomym jest, że najbardziej wpływa na zdrowie człowieka. Zwiększa się podatność na infekcje –sezony grypowe, przeziębienia. 

Dym tytoniowy paraliżuje rzęski w drogach oddechowych, których głównym zadaniem jest właśnie ochrona przed infekcją. Obecnie głośno jest również o skutkach biernego palenia, stanowiącym równorzędne zagrożenie jak samo palenie. W dymie tytoniowym znajduje się ponad 4,5 tysiąca substancji chemicznych z czego 40 to substancje rakotwórcze. Paleniu papierosów towarzyszy często również impotencja, zmniejszenie zmysłu smaku i węchu jak również przedwczesne starzenie się: zmarszczki, szara skóra.

 Mówiąc o wyglądzie należy wspomnieć o nieestetycznych żółtych paznokciach, ziemistej cerze oraz nieświeżym oddechu. Sam zapach dymu papierosowego jest nieprzyjemny i potrafi utrzymywać się przez długi czas na ubraniach osoby palącej oraz osób przebywających w jej otoczeniu i często też w mieszkaniu.

 Dodatkowo przebywanie w towarzystwie osób palących jest często uciążliwe dla innych co może skutkować problemami ze znalezieniem partnera życiowego oraz społecznego ostracyzmu. Obecnie wiele ogłoszeń matrymonialnych zawiera klauzulę o poszukiwaniu wyłącznie osoby niepalącej.

Warto również wspomnieć, że nałóg palenia jest wyjątkowo kosztownym przedsięwzięciem. Wpływa znacząco na domowy budżet oraz kieszeń samego palacza.

Agencja pracy Work Express obliczyła, że paląc przeciętnie 4 papierosy w przeciągu 8 godzin pracy, w skali roku traci około 10 dni roboczych. A co dzieje się w momencie, kiedy specyfika wykonywanej pracy uniemożliwia zrobienie przerwy na papierosa? Odczuwany przez palacza głód nikotynowy może powodować rozdrażnienie i zniecierpliwienie oraz wpływać negatywnie na jakość wykonywanej pracy. 

Osoby palące papierosy niejednokrotnie muszą zmagać się z problemem występujących miejsc w których palenie jest zabronione. Podobnie jest w przypadku chęci na papierosa w miejscach publicznych, kinie czy teatrze. Marnowanie czasu na poszukiwanie miejsc na przysłowiowego “dymka” skutkuje nerwową atmosferą oraz ogólnym zniecierpliwieniem.

Po przeczytaniu wszystkich negatywnych czynników na życie codzienne warto zastanowić się, czy jednak istnieje sens podporządkowania swojego życia pod papieroska?

Co najbardziej pomaga rzucić palenie...?
Tylko silna wola
Środki farmakologiczne
Pomoc lekarza
Wsparcie rodziny
Elektrowstrząsy