zerwij z nałogiem Czas leci

Rzucanie palenia objawy – jak sprawdzić czy jestem chory

Wbrew pozorom palenie papierosów nie jest niewinnym nałogiem. Wobec ryzyka, jakie niesie za sobą stałe podtruwanie organizmu nikotyną oraz substancjami smolistymi, narażamy się na występowanie ciężkich chorób, a nawet śmierci. Papieros nie może być zatem miłym dodatkiem lub sposobem radzenia sobie z trudnościami dnia codziennego. Jak sprawdzić, czy jest się uzależnionym? Odpowiedź poniżej.

Nikotynizm – diagnoza

Światowa Organizacja Zdrowia uznała uzależnienie od palenia papierosów jako chorobę objawiającą się poprzez zaburzenia zachowania oraz zaburzenia psychiczne. Na występowanie tej choroby składają się dwie przyczyny:

  • farmakologiczna – przymus utrzymania stężenia nikotyny we krwi na odpowiednim poziomie
  • behawioralna – sięganie po papierosa z powodów środowiskowych

Aby zdiagnozować chorobę nikotynową u pacjenta, należy zaobserwować szereg charakterystycznych objawów, takich jak:

  • odczuwanie tzw. głodu nikotynowego (znaczące pragnienie zapalenia papierosa)
  • zaburzenia zachowania, wykraczające poza normy społeczne oraz znacząco różniące się od dotychczasowego
  • palenie papierosów mimo wiedzy o ich szkodliwości dla palacza oraz jego otoczenia
  • przypisywanie paleniu papierosów wartości najwyższej rangi – palenie staje się ważniejsze niż codzienne obowiązki oraz uczucia
  • wypalanie coraz większej ilości papierosów – tzw. zwiększona tolerancja
  • występowanie objawów abstynencyjnych – w przypadku braku papierosów lub sytuacji, jaką jest rzucanie palenia objawy charakteryzują się tzw. zespołem odstawiennym (głód nikotynowy, obniżenie nastroju, doznawanie stanów lękowych, emocje negatywne, konfliktowość i drażliwość, zwiększony apetyt, kaszel, brak koncentracji, zachowania nerwowe, agresja)

Jeżeli palacz nie jest do końca pewien, czy popadł w uzależnienie, ale pragnie zadbać o swoje zdrowie i przyszłość, to może w zaciszu domowym poddać się autodiagnozie. Test Fagerstroma został opracowany właśnie w tym celu. Zawiera on szereg prostych punktowanych pytań, dzięki czemu możemy określić stopień uzależnienia i rozpocząć adekwatne leczenie.